Ruch na świeżym powietrzu? To jest trendy!


Nasz organizm jest tak skonstruowany, iż potrzebuje częstych dawek świeżego powietrza. Niestety większą część dnia przesiadujemy w zamkniętych pomieszczeniach: w pracy, domu na uczelni. Warto jednak wygospodarować codziennie chociaż kilka minut na spacer na świeżym powietrzu który pomoże nam się dotlenić i zadbać o właściwą regenerację.

Na zdrowie

Regularny ruch na świeżym powietrzu skutecznie pobudza układ odpornościowy do produkcji białych ciałek krwi, które pomagają likwidować chorobotwórcze drobnoustroje, krótko mówiąc, ćwicząc na świeżym powietrzu stajemy się odporni na choroby. Ćwiczenia wykonywane na zewnątrz dotlenią także nasz organizm oraz pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Zrzucenie kilku kilogramów skutecznie uchroni nas przed chorobami serca, układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą – warto więc poświęcić kilka minut dziennie na aktywne spędzenie wolnego czasu. Oczywiście formę aktywności możemy dobrać zgodnie z naszymi osobistymi preferencjami.

Dla aktywnych

Jeżeli należymy do osób aktywnych idealnym sportem dla nas będzie codzienny jogging, czyli bieg, który skutecznie wymodeluje naszą sylwetkę i pozwoli nam pozbyć się zbędnych kilogramów. Jogging skutecznie dotlenia organizm, wzmacnia system immunologiczny i chroni przed zawałem serca. Jest to idealna forma aktywności dla osób ceniących szybkość i intensywność. Jeżeli jednak należymy do osób źle znoszących kilkukilometrowe trasy może warto spróbować street workout? Jest to rodzaj treningu opartego na ćwiczeniach kalistenicznych, do którego wykorzystujemy elementy tzw. małej architektury – ławki, lampy, trzepaki, barierki, drążki, na których wykonujemy ćwiczenia siłowe wpływające na ukształtowanie naszej sylwetki bez zwiększania masy mięśniowej. Ze względu na coraz większą popularność tego rodzaju ćwiczeń, w wielu miastach powstają siłownie pod chmurką umożliwiające praktykowanie ćwiczeń street workoutowych w dopasowanej do nich przestrzeni.

Dla mniej aktywnych

Jeśli natomiast bieganie i aktywne ćwiczenia siłowe nie są naszą mocną stroną możemy zawsze znaleźć taką formę aktywności, która będzie sprawiała nam przyjemność. Możemy jeździć na rowerze, rolkach, uprawiać nordic-walking czy po prostu spacerować po kilka minut dziennie. Każda forma aktywności przyniesie z czasem zauważalne dla naszej kondycji i zdrowia efekty.

Inne korzyści

Oprócz korzyści zdrowotnych i odchudzających treningi na świeżym powietrzu mają także pozytywny wpływ na nasz nastrój (podczas wysiłku wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny) oraz wygląd. Dotleniona skóra staje się wyraźnie zdrowsza – gładsza, promienna i wygładzona.