Stanowiska pracy w wybranych branżach


Stanowiska pracy w wybranych branżach

Nauka o pracy, czyli tak zwana ergonomia zajmuje się badaniami mającymi na celu ustalenie, jakie warunki w miejscu pracy maksymalnie podniosą efektywność działań personelu oraz przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu. Dużą rolę w przypadku mówienia o ergonomii i stanowisku pracy spełnia zależność pomiędzy człowiekiem, maszyną (wykorzystywaną przy planowaniu pracy czy też wykonywaniu obowiązków) a otoczeniem (czy też innymi słowy rzecz ujmując środowiskiem pracy). W zależności od wybranej działalności czy branży, w której specjalizuje się firma, dwa ostatnie czynniki – to jest maszyna oraz otoczenie – będą ulegały modyfikacjom. Warto wspomnieć przede wszystkim o czynnikach, którymi charakteryzują się biurowe stanowiska pracy oraz te, z którymi mamy do czynienia w branży przemysłowej oraz w przypadku prac fizycznych. Każde wspomniane środowisko rządzi się swoimi prawami, a idealne stanowisko pracy wygląda tam inaczej. Co ciekawe, niektóre elementy bez względu na specyfikę firmy czy działalności mogą się pokrywać.

Praca w biurze – co wpływa na efektywność pracy personelu

Wbrew pozorom praca w biurze również może narazić pracowników na uszczerbek na zdrowiu. W jaki sposób? Duży wpływ na pojawienie się negatywnych skutków pracy w biurze ma siedzący tryb życia. Wiele osób wykonujących obowiązki biurowe po powrocie do domu nie robi nic w kierunku zmienienia nieco wspomnianego trybu. Takie przypadki są najgorsze, ponieważ ruch w życiu tego rodzaju pracowników tak naprawdę nie istnieje. Największe obciążenie – jeśli stanowisko pracy jest nieprzygotowane – dotyczy kręgosłupa. Warto więc pamiętać, że nawet odpowiednio dostosowane krzesło może zdziałać cuda i wpłynąć na zdrowie pracownika. Ten powinien też zadbać o swoją formę. Jogging lub jazda na rowerze nawet kilka razy w tygodniu rzeczywiście poprawia kondycję oraz samopoczucie. Praca z komputerem naraża z kolei wzrok, dlatego każdy pracownik na wspomnianym stanowisku raz na godzinę powinien robić sobie pięciominutową przerwę. Duże znaczenie ma także dobór monitorów, ponieważ współczesne budowane są z mniej szkodliwych dla oczu materiałów. Co ważne, ergonomia posiada nawet wytyczne dotyczące tego, na jakim poziomie wzroku powinien znajdować się monitor. Okazuje się więc, że nawet kąt padania ma tutaj duże znaczenie.

Praca w przemyśle – które elementy poprawiają jakość pracy

Przemysł to szeroko pojęta branża, na którą składa się wiele działalności. Warto pamiętać, że w tym przypadku możemy mieć do czynienia zarówno z pracą fizyczną, jak i z pracą umysłową. W pierwszym przypadku mowa na przykład o halach produkcyjnych, w których części składa się ręcznie. W przemyśle możemy mieć także do czynienia z ręcznym składaniem elementów czy ich przenoszeniem. Należy przy tym wspomnieć, że nierzadko wspomniane prace wykonują za człowieka maszyny. W takim przypadku na stanowisku pracy personel wykonuje nie pracę fizyczną, ale pracę umysłową, ponieważ musi zarządzać wspomnianymi urządzeniami. Mowa na przykład o balanserach czy wciągarkach. Zanim pracownik przystąpi do obsługi takiego urządzenia, powinien oczywiście przejść specjalne szkolenie.

Praca na budowie – jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników

Budownictwo to prężnie rozwijająca się branża działająca głównie z inicjatywy różnych firm deweloperskich. Nie bez znaczenia są jednak ekipy budowlane, dzięki którym budynki czy inne inwestycje powstają w sensie fizycznym, a nie tylko na papierze. Pracownik wykonujący swoje obowiązki w ramach prac budowlanych powinien mieć odpowiednie umiejętności, ale także predyspozycje fizyczne. Nierzadko budowa trwa od rana do wieczora i tylko niektórzy są w stanie wytrzymać tempo takiej pracy. Każdy szef ekipy budowlanej powinien zapewnić jej odpowiednie środki bezpieczeństwa. Składa się na nie oczywiście odpowiedni strój czy nawet szkolenie BHP, które obowiązkowo musi przejść nowy pracownik. Warto organizować różne szkolenia, na przykład z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nigdy nie wiemy bowiem, kiedy takie działania mogą się człowiekowi przydać.

Submit a Comment