Potrzeby kotów domowych


Potrzeby kotów domowych

Każda istota żywa posiada swoje potrzeby, których spełnianie zapewnia godne i nierzadko także wygodne życie, a także bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Nawet w przypadku człowieka początkowo – to jest po jego urodzeniu – wymaga on opieki ze strony starszych osobników. Podobnie jest wreszcie w przypadku zwierząt domowych, na których posiadanie decydujemy się – przynajmniej zazwyczaj – z własnej woli. Warto mieć przy tym świadomość, że z chwilą gdy zwierzak przekroczy próg naszego domu zyskujemy nie tylko przyjaciela, ale także istotę, za którą stajemy się każdego dnia odpowiedzialni. W przypadku kotów domowych sprawa jest nieco skomplikowana. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że na pierwszy rzut oka koty wcale nie wymagają nadmiernej opieki ze strony swoich właścicieli. Niektórzy mylnie sądzą, że kupując, adoptując czy przygarniają kota wcale nie trzeba się nim zajmować. Jest to jednak myślenie nieprawidłowe, ponieważ nawet koci przyjaciele potrzebują uwagi ze strony domowników. Jak zatem rozpoznać podstawowe oraz szczegółowe potrzeby kotów i odpowiednio je spełniać? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne i wielu miłośników kotów uważa, że o wiele łatwiejsze oraz przyjemniejsze niż na przykład zajmowanie się psem czy innym zwierzęciem domowym.

Higiena kota – kiedy potrzebna jest pomoc właściciela

W ostatnim czasie bardzo popularnym produktem na rynku zoologicznym stały się tak zwane szczotki dla kota, dzięki którym wyczesywanie naszego pupila staje się nie tylko praktyczne – ponieważ nadmierna ilość sierści nie trafia do układu pokarmowego zwierzaka – ale także przyjemne dla samego zainteresowanego. Kot myjąc swoje futerko siłą rzeczy zjada nieco wspomnianej sierści jednak jej wyczesywanie zapewnia mu komfort w postaci mniejszej ilości wypadających włosów. Przyjemne mruczenie w przypadku większej części pupili podkreśla, że koty naprawdę uwielbiają czesanie swojego futerka. Nierzadko potrafią nawet same o takie czesanie swoich właścicieli prosić.

Korzystanie z kuwety – wygoda dla zwierzaka i właściciela

W przeciwieństwie do psów koty nie muszą wychodzić na dwór, by załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przypadku kocich przyjaciół niezbędny staje się w tym momencie zakup odpowiedniej kuwety. Należy zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że kształt oraz wielkość produktu jest uzależniona od wielkości kota. Co więcej, liczba kotów w domu wiąże się z adekwatną liczbą posiadanych kuwet. W tym przypadku zwierzaki nie lubią się bowiem dzielić ze swoimi współtowarzyszami.

Pokarm dla kotów – od czego zależy jego wybór

Bardzo ważnym elementem w życiu kota – jak zresztą w życiu każdego zwierzaka czy nawet człowieka – jest jego pokarm. Warto pamiętać, że koty wykastrowane odżywiają się inaczej niż koty niewykastrowane. W przypadku tych pierwszych po dokonanym zabiegu należy porozmawiać z weterynarzem, by ustalić odpowiednią dietę. Na szczęście na rynku od ręki można zakupić zdrową i smaczną karmę dla kastratów oraz kotów niekastrowanych.

Każde zwierzę nie tylko potrzebuje ochrony i pielęgnacji ze strony swojego właściciela, ale także czerpie z tego niesamowitą radość. Warto wspomnieć chociażby przejmujące kocie mruczenie, dzięki któremu najtwardsze serca domowników mogą zostać zmiękczone. Posiadanie odpowiedniej kuwety dla kota, szczotki dla kota czy pokarmu zapewnia kocim przyjaciołom odpowiedni byt, na który każda istota żywa po prostu zasługuje. Warto zadbać o to, by pupilowi nie brakowało niczego na przykład podczas podróży, dlatego w tym przypadku wskazany jest dla przykładu zakup transportera przystosowanego do zwierzęcych potrzeb. Warto bowiem dodać, że dzięki rynkowi zoologicznemu posiadanie zwierzęcia staje się dzisiaj mniej problematyczne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś chociażby dzięki zakupom w sklepie zoologicznym online możemy szybko i tanio zapewnić zwierzakom domowym – nie tylko kotom – prawidłowy rozwój i radosne oraz bezpieczne życie.

Submit a Comment