Odnawialne źródła energii


Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce nie przywiązywano uwagi do tego, by dbać o ekologię i choć w najmniejszym stopniu troszczyć się o środowisko. Na przestrzeni lat taki stan rzecz zaczął ulegać jednak zmianie. Na taki efekt miało wpływ kilka czynników. Najważniejszym niewątpliwie było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Ta ostatnia narzuciła naszemu krajowi pewne zasady, których do dziś musimy przestrzegać jako członkowie wspólnoty europejskiej. Wydaje się jednak, że w dużym stopniu Polska zaczęła także naśladować inne kraje, które od kilkudziesięciu lat starają się pozyskiwać odnawialne źródła energii i dbać o otaczającą ludzi przyrodę. Naśladownictwo w tym przypadku wyszło polskim rodzinom na dobre, dlatego też od kilku lat można zauważyć, że te ostatnie dbają o segregację śmieci czy uświadamianie najmłodszych w kwestiach środowiska.

Segregacja śmieci w polskich domach

Jeszcze jakiś czas temu nie miało znaczenia to, czy segregujemy śmieci, czy może skrzętnie tego unikamy. Każda rodzina czy osoba indywidualnie decydowała o tym, jak postępować w wyżej wymienionych sytuacjach. Niedawna zmiana ustawy wprowadziła jednak niemałe zmiany. Dziś za oddanie śmieci posegregowanych płaci się mniej, niż za takie, które ów segregowaniu nie podlegały. Wiele osób właśnie przez wzgląd na finanse zaczęło dzielić swoje odpadki na plastik, szkło czy papier. Być może wspomniane pobudki nie są najszlachetniejsze, należy jednak z całą pewnością zauważyć, iż każdy powód w przypadku dbałości o środowisko jest dobry. Warto również dodać, że znaczna część rodzin w Polsce segreguje śmieci od dawna, a zmiana ustawy niczego w ich życiu nie zmieniła. Takie działania (związane z segregowaniem odpadków) prowadzone są nie tylko w domach, ale także w szkołach, zakładach pracy czy innych instytucjach i punktach handlowo-usługowych. Niektóre miasta starają się wprowadzić oznaczane kosze na śmieci, na przykład w parkach czy galeriach handlowych. Wydaje się jednak, że sukces w tym przypadku zależy od zbyt wielu osób.

Odnawialne źródła energii

Segregacja śmieci to nie jedyny krok, który ma na celu poprawienie naszej flory i fauny. Od wielu lat w krajach Unii Europejskiej prowadzi się działania, które mają na celu stworzenie miejsc gotowych pozyskiwać odnawialne źródła energii. Jak to zrobić? Odpowiedź nie jest wcale taka trudna. Przełomowym momentem była chwila, w której człowiek w pewnym stopniu nauczył się kontrolować naturę. Kontrolować w tym sensie, w którym rozumiemy te pojęcie jako korzystanie z pewnych źródeł. Mowa oczywiście o elementach takich jak wiatr, woda czy słońce. W Polsce mówić o odnawialnych źródłach energii możemy dopiero od pewnego czasu. Wydaje się jednak, że pod tym względem szybko staramy dorównać się zachodnioeuropejskim sąsiadom. Na terenie biało-czerwonych wyrastają jak grzyby po deszczu elektrownie wiatrowe czy elektrownie wodne. Mają one przede wszystkim pozyskiwać energię z wymienionych czynników i dzięki właściwej technologii zamieniać je na energię elektryczną (zupełnie za darmo). Największe elektrownie wodne w Polsce to Elektrownia wodna we Włocławku czy Elektrownia przepływowa w Porąbce. Jeśli chodzi o tak zwane farmy wiatrowe można zobaczyć je w różnych polskich miastach, na przykład w Inowrocławiu czy Suwałkach. Równie istotną rolę w procesie pozyskiwania odnawialnych źródeł pełnią promienie słoneczne. Z tych ostatnich korzysta nie tylko Unia Europejska czy Polska, ale także przeciętni obywatele.

Kolektory słoneczne na domach

Od kilku lat na dachach polskich domów można zauważyć dziwne elementy. Nie są to okna dachowe czy dziwne dachówki. Mowa oczywiście o tak zwanych solarach, które szumnie nazywa się w branży raczej kolektorami słonecznymi. Te ostatnie jak sama nazwa wskazują pozwalają na pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii z promieni, które do ziemi wysyła słońce. Oferta na rynku w tym zakresie jest bardzo bogata. Można wybierać kolektory o różnych kształtach oraz możliwościach montażu. Warto przed zakupem zorientować się jaka oferta aktualnie panuje na rynku. Można to zrobić na stronie producenta. Większość kolektorów pokryta jest tak zwanym czarnym chromem, dzięki któremu energia dostarczona przez promienie zostaje maksymalnie wykorzystana. Warto również zaznaczyć, iż wspomniane urządzenia są bardzo trwałe. Raz zakupione służą użytkownikom przez wiele następnych lat. Choć niektórych przerażają koszty kupna należy dodać, iż po jakimś czasie wydane pieniądze znaczą zwracać się z nawiązką. Wiele kolektorów ociepla dla przykładu wodę użytkową. Dzięki temu życie rodziny w takim domu staje się o wiele bardziej ekonomiczne niż dotychczas. Solary są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Producenci dbają również o to, by kolektory nie przepuszczały do wnętrza wilgoci. Dzięki temu w zasadzie nic nie jest w stanie zepsuć takiego urządzenia.Solary Poznań

Odnawialne źródła energii to sposób na życie bardziej ekonomiczne i bardziej ergonomiczne. Wydaje się jednak, że pobudki przeciętnego mieszkańca naszego kraju powinny być również nieco inne. Troska o środowisko w pełnym tego słowa znaczeniu pozwala żyć ludziom wygodniej i zdrowiej. Dlatego tak ważna jest przede wszystkim segregacja oraz pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii, które powoli zaczynają zastępować te źródła, które za kilka, może kilkadziesiąt lat po prostu się skończą. Warto wykorzystać czas, w którym na takie zmiany spokojnie można się przygotować. Idealnym sposobem na dbanie o florę i faunę jest więc inwestycja w elektrownie wiatrowe, montaż solarów czy zwykła, codzienna segregacja odpadków.