Od czego zależy wartość nieruchomości


Sprzedaż nieruchomości to ważna decyzja dla każdego właściciela. Szczególnie wtedy, gdy wspomniany obiekt to mieszkanie lub dom, z których trzeba zrezygnować. Najczęściej decyzja o znalezieniu nowego nabywcy związana jest oczywiście z przeprowadzką. Wbrew pozorom sprzedaż nieruchomości nie jest dziś wcale taki prosty. Często trudno znaleźć zainteresowanego konsumenta, ponieważ konkurencja na rynku nieruchomości w ostatnich latach niewyobrażalnie wzrosła. Dodatkowo okazuje się, że wycena domu przez rzeczoznawcę nie odnosi się wyłącznie do tak zwanych czynników wewnętrznych. Każda profesjonalna firma zajmująca się tego typu działaniami zainteresuje się również aspektami związanymi z czynnikami zewnętrznymi. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ potencjalny nabywca nowego mieszkania również zwróci na to uwagę. Jedyna nadzieja w tym, że ewentualne minusy czynników zewnętrznych można zminimalizować czymś zupełnie innym.

Czynniki zewnętrzne mogą obniżyć lub zwiększyć ocenę

Tak naprawdę trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, które elementy wpływają pozytywnie na wycenę, a które odbijają się na niej negatywnie. Przed rzeczoznawcą staje więc tym samym bardzo trudne zadanie, którego realizacja dla jednostkowego klienta jest bardzo istotna. Istnieją oczywiście sytuacje, w których można bezdyskusyjnie stwierdzić przydatność bądź też bezwartościowość jakiegoś elementu zewnętrznego związanego z wycenianą nieruchomością. Bardzo istotne dla prawie każdego potencjalnego kupca mieszkania stają się na przykład punkty handlowo-usługowe. Ich bliskość z pewnością zostanie pozytywnie rozpatrzona przez rzeczoznawcę. Do niedawna dość negatywnie odbierane były nieruchomości znajdujące się poza centrami większych miast. Dziś obserwuje się sytuację może nie tyle skrajnie odwrotną, co odbiegającą znacznie od tej pierwotnej. Dostępność środków komunikacji miejskiej oraz zmotoryzowanie społeczeństwa sprawia, że osiedla podmiejskie stają się coraz bardziej popularne. Nawet dwunastokilometrowa odległość od centrum miasta przestaje być problemem. Co więcej, bliskość terenów zielonych oraz spokój i cisza są w cenie o wiele bardziej niż wielkomiejski szum i gwar, które codziennie możne nam zaserwować ścisłe centrum miasta i szare blokowiska. Do czynników zewnętrznych należą również sąsiedzi. W tym przypadku niestety niewiele da się zrobić, ponieważ problemowi lokatorzy zza ściany nie przestaną stwarzać owych problemów wyłącznie na naszą prośbę. Należy w takiej sytuacji liczyć na to, że inne elementy zniwelują powyższy problem. Niekoniecznie trzeba liczyć przy tym na łut szczęścia, ponieważ o niektóre z nich można zadbać samemu.

Odpowiednie działania zwiększą atrakcyjność miejsca

Wycena domuNierzadko właściciel w mniejszym lub większym stopniu może w efekcie pośrednim wpłynąć na to, jaka będzie ostateczna wycena domu przez rzeczoznawcę. Warto jednak zorientować się w jaki sposób zrobić to tak, by podczas sprzedaży pieniądze przeznaczone na remont czy wymianę sprzętu zwróciły się nam z nawiązką. Na konsultacje w tej sprawie z rzeczoznawcą z pewnością może liczyć każdy klient korzystający z usług profesjonalnej i zaufanej firmy. W przypadku dość młodych mieszkań czy domów zazwyczaj wystarcza ich niewielkie odświeżenie. Choć wydaje się do dziwne, wycenę poprawią nawet takie elementy jak umyte okna czy sprzęty kuchenne. Pierwsze wrażenie – mimo obiektywizmy rzeczoznawcy – także powinno sprawiać pozytywne wrażenie. W przypadku wyceny domu należy zadbać nie tylko o przygotowanie wnętrza obiektu. Wycenie podlega bowiem również teren przyległy do budynku, a więc na przykład ogród. Warto zwrócić na niego nieco uwagi, ponieważ w ferworze wielu spraw do załatwienia właściciele nieruchomości nierzadko po prostu o nim zapominają.

Prywatna wycena nie zastąpi tej profesjonalnej

Wielu sprzedających mylnie uważa, że wycena wykonana przez nich w zupełności wystarczy. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Warto po pierwsze wspomnieć, iż rzeczoznawcą nie może zostać każdy. Niezbędne jest do tego wyższe wykształcenie oraz doświadczenie. Każda osoba pracująca w tym zawodzie musi również zdać specjalny egzamin przed powołaną komisją. Firmy zatrudniające rzeczoznawców doskonale wiedzą, że ich doświadczenie i zdobyte wykształcenie – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne – w zupełności przełoży się na wykonywaną przez nich pracę. Nie ma takiej opcji, by osoba będąca w tej dziedzinie laikiem samodzielnie wykonała sprawną wycenę jakiejś nieruchomości. A nawet jeśli, nadal byłby to dokument nie posiadający mocy prawnej. Jedynie rzeczoznawca przybijając pieczęć potwierdza daną wycenę i bierze za nią odpowiedzialność prawną. O tego typu regulacjach można poczytać na stronie http://www.zfd.com.pl/rzeczoznawca-wycena-nieruchomosci.

Wydaje się więc, że przed każdym rzeczoznawcą stoi dość trudne i niewdzięczne zadanie. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednie wykształcenie, duże doświadczenie oraz znajomość aktualnej sytuacji rynkowej znacznie ułatwia sprawę osobie sprawującej tę funkcję. Z drugiej strony pozostaje również aspekt prawny. Wydany przez rzeczoznawcę dokument ma moc, której nie będzie miało żadne oświadczenie wydane przez właściciela danej nieruchomości. Z całą pewnością warto, a nawet należy zaopatrzyć się w takie pismo w przypadku chęci sprzedaży swojego mieszkania czy też innego obiektu pozostającego nieruchomością prywatną. W ten sposób potencjalny klient będzie patrzył na ogłoszenie z większym zaufaniem i pewnością, że cena danego budynku w żaden sposób nie została zawyżona.