Obowiązki inwestora zastępczego


Rynek nieruchomości rozwija się dziś w zawrotnym tempie. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania czy domy ciągle rośnie, dlatego też nie ma niczego dziwnego w tym, że inwestorzy inwestują w stawianie kolejnych budynków. Zleceń często jest tak dużo, że ci ostatni nierzadko zatrudniają tak zwanych inwestorów zastępczych. Co ciekawe, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Przeciętny konsument szukający mieszkania liczy na efekt końcowy i nie zastanawia się nad tym, jak nieruchomości w ogóle powstają. Takie informacje w niektórych sytuacjach życiowych mogą się przydać, dlatego warto choć w skrócie wiedzieć, na czym polega współpraca inwestora z inwestorem zastępczym. Warto zacząć przede wszystkim od tego, iż proces inwestycyjny wcale nie jest taki łatwy jak mogłoby się wydawać, a piętrzące się problemy do rozwiązania nierzadko przerastają samego inwestora głównego. Właśnie w takich momentach pojawia się postać inwestora zastępczego.

Inwestorzy

Choć pojęcie „inwestor” jest powszechnie znane, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym osoba kryjąca się pod tym pojęciem tak naprawdę się zajmuje. Warto przybliżyć więc kilka informacji teoretycznych, zanim w ogóle będzie można wspominać o tak zwanym inwestorze zastęoczym. Pod pojęciem inwestor kryje się definicja, która odnosi się przede wszystkim do osoby fizycznej lub prawnej, która inwestuje swoje wolne czasowo środki finansowe, które to z kolei mają przynieść zyski z dokonanego przedsięwzięcia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że inwestor decydując się na daną inwestycję ponosi pewne ryzyko związane z tym, że poniesione koszty nie zwrócą się z nadwyżką. Inwestor musi liczyć się również z sytuacją, w której zainwestowanych pieniędzy w ogóle nie odzyska. Co ciekawe, inwestorem może być nawet państwo.

Rodzaje inwestorów

W zależności od tego, czym inwestor się zajmuje, można swobodnie wydzielić dość dużą liczbę inwestorów określanych inną nazwą. Najpopularniejszymi inwestorami są tak zwani inwestorzy czynni oraz inwestorzy bierni. Ci pierwsi charakteryzują się tym, iż często sprzedają i kupują różne nieruchomości, jednocześnie obserwując rynek tak, aby odnieść jak najwięcej korzyści. Z kolei inwestor bierny nabywa nieruchomość, z której trwale czerpie pewnie zyski. Ciekawym rodzajem inwestora jest inwestor instytucjonalny, który posiada środki finansowe i inwestuje w papiery wartościowe oraz nieruchomości po to, by w efekcie końcowym zwiększyć swoje zyski. Można byłoby jeszcze długo wymieniać kolejnych inwestorów, na przykład indywidualnych, tak zwanych portfelowych czy finansowych. Warto wiedzieć po prostu, że każdy z nich trzyma się określonej taktyki, która ma na celu ni mniej, ni więcej po prostu przynieść zysk z jakiegoś przedsięwzięcia czy zaplanowanego działania. Najbardziej interesującym inwestorem jest oczywiście inwestor zwany zastępczym.

Kim jest inwestor zastępczy

Najprościej rzecz ujmując inwestor zastępczy to osoba prawna lub fizyczna, która realizuje inwestycje na zlecenie. Innymi słowy to zazwyczaj inwestor główny zwraca się z prośbą do tego zastępczego o to, by wykonał za niego szereg zadań mających doprowadzić w efekcie końcowym do zakończenia inwestycji (na przykład postawienia domu, czy też całego osiedla). Współpraca wyżej wymienionych inwestorów wymaga oczywiście podpisania umowy, w której dokładnie i szczegółowo zostają określone warunki wspomnianej współpracy. Warto wiedzieć przede wszystkim to, że inwestor zastępczy nie zostaje z chwilą podpisania umowy wykonawcą robót w zakresie umowy. Istnieje jednak możliwość zawarcia w umowie aneksu, który tę kwestię doda do listy zadań inwestora zastępczego. Warto przy tej okazji wiedzieć, że zadania inwestora zastępczego obejmują naprawdę różnorodny zakres.

Obowiązki inwestora zastępczego

Zadania zlecone wykonawcy są często niełatwe i skomplikowane. Ów komplikacje wynikają najczęściej z tego, że do zrobienia jest naprawdę dużo. Każdy profesjonalny inwestor potrafi jednak poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Do najczęstszych obowiązków inwestora zastępczego należy przeprowadzenie i organizacja przetargu na wybór generalnego wykonawcy, takiego jak na przykład firma znajdująca się pod hasłem generalny wykonawca.

NieruchomościWydaje się więc, że postać inwestora zastępczego w pewnych sytuacjach jest naprawdę potrzebna. Wielu inwestorów stawiających nieruchomości nadzoruje naraz nawet kilka projektów. Nawet najbardziej zorganizowana osoba czy firma nie jest w stanie dotrzymać kroku wszystkim postępującym inwestycjom. Zaufany inwestor zastępczy może nie tylko nadzorować budowę, ale także zająć się innymi aspektami teoretyczno-praktycznymi, których przy powstawaniu nieruchomości jest naprawdę bardzo dużo. Warto zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, iż inwestorem – czy to głównym, czy to zastępczym – nie może zostać każdy. Osoba (fizyczna lub prawna) nadzorująca każdy projekty powinna posiadać wiele umiejętności, takich jak chociażby efektywne zarządzanie jakimś podzespołem czy grupą ludzi. Inwestorzy powinni także na bieżąco orientować się w tym, co dzieje się na rynku nieruchomości. Niewiedza w takiej branży może się bowiem spotkać z bardzo negatywnymi skutkami. Warto przy okazji rozmawiania o nieruchomości i inwestorach wiedzieć, że tych podział tych ostatnich może być naprawdę skomplikowany. Zazwyczaj nazwa danego rodzaju inwestorów zależna jest od tego, w jakie nieruchomości inwestują i jaka jest ich taktyka w prowadzeniu danych projektów. Jakby jednak nie było, jedno jest pewne – bez inwestorów nieruchomości na rynku polskim byłoby znacznie mniej niż dotychczas.