Kreatywne pokoje dla najmłodszych


Urządzenie pokoju dla kilkuletniego dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Małe brzdące często zmieniają obiekty swojego zainteresowania i trudno w takich przypadkach je zadowolić. Nowe zabawki szybko zostają rzucone w kąt, a ulubione potrawy zmieniają się każdego dnia. Jak zatem zaaranżować sypialnię dziecka tak, by służyła mu ona wdzięcznie przez kilka następnych lat? Choć wydaje się to trudne, wystarczy zastosować jedynie kilka sprytnych chwytów, które odpowiednio wykorzystane przekonają pociechy do rodzicielskich racji. Najważniejsze jest jednak to, by dziecko brało czynny udział w remoncie oraz wspólnie z opiekunami podejmowało decyzje dotyczące urządzanego wnętrza. Warto skupić się na jednych elementach bardziej, a na innych mniej. Remont z pewnością należy rozpocząć od odpowiedniego zagospodarowania ścian.

Tapety są dziś trwalsze

Jednym z najważniejszych elementów w pokoju dziecka są właśnie ściany. Ich właściwe zagospodarowanie sprawi, że sypialnia zyska całkiem nowy wymiar. Jeszcze do niedawna rodzice rezygnowali z wszelkiego rodzaju tapet na rzecz zwykłej farby. Takie decyzje związane były przede wszystkim z tym, iż dzieci nie zwracają dużej uwagi na to, by nie niszczyć rzeczy znajdujących się dookoła. Podobnie działo się więc z tapetami. Dziś taki fakt wcale nie musi ograniczać rodziców. Co prawda mali domownicy wcale nie poprawili się pod tym względem, ale za to materiały, z których tapety są wykonywane uległy poprawie. Montaż tych ostatnich wcale nie musi oznaczać rychłego zniszczenia na skutek popisania ścian flamastrami czy na skutek rozlanych płynów. Dzisiejsze tapety (szczególnie te z włókna szklanego) są niezwykle trwałe i odporne na ciecze. Niektóre z nich można łatwo zmywać, a więc w przypadku pomazania czy popisania wystarczy jedynie namoczona gąbka, by zażegnać problem. Warto oczywiście pamiętać, że zwykłe tapety powinny być kładzione na równe powierzchnie. Z kolei wspomniane już wcześniej tapety z włókna szklanego nie muszą spełniać tego wymogu, ponieważ ich tekstura jest grubsza i zupełnie inna od tradycyjnych materiałów.

Bajkowe ściany zauroczą dziecko

DisneyWarto zauważyć, iż tapety nie mają wyłącznie wymiaru pragmatycznego. Są – szczególnie w pokojach dziecięcych – idealnym sposobem na to, by wykreować miejsce, w którym przebywa się miło i chętnie. W przypadku dzieci doskonale sprawdzają się oczywiście fototapety dziecięce. Tego rodzaju materiały pojawiły się stosunkowo niedawno w związku z rozwojem technologicznym, pozwalającym na drukowanie tapet w wysokiej jakości. Dziś na tapecie może się więc znaleźć wszystko, począwszy od zdjęć rodzinnych, a skończywszy na fenomenalnych widokach, takich jak wodospad Niagara czy szczyt Mont Everestu. Mniejsi klienci skłaniają się raczej w kierunku postaci bajkowych, często tych disneyowskich (takich jak Myszka Mickey czy Shrek). Warto poczytać co nieco o tego rodzaju pokryciu ścian na stronie http://zenworks.pl/fototapety-dzieciece/. W ostatnim czasie w domach polskich rodzin zapanowała również moda na pokoje tematyczne. Doskonale sprawdzają się w takich przypadkach tapety aranżujące sypialnie na przestrzeń kosmiczną czy podwodny świat. Należy jednak pamiętać, by dziecko brało czynny udział przy wyborze tapety. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć ewentualnych problemów, które mogłyby się pojawić już podczas remontu lub – co gorsza – po jego zakończeniu. Nawet kilkuletnie dziecko mniej lub bardziej świadomie chce brać udział w tym, co dotyczy jego osoby. Nie warto więc ryzykować, że ewentualny wybór rodziców nie zda się na wiele. Co więcej, wspólne zakupy rodziców z dzieckiem pozwolą na spędzenie wspólnego czasu, którego na co dzień z pewnością żaden rodzic nie ma w nadwyżce.

Bezpieczeństwo to podstawa

Kolorowe ściany to nie jedyna rzecz, na którą powinny zwrócić uwagę troskliwi rodzice. Równie ważne jest przecież to, by zapewnić dziecko odpowiednią ochronę. Sypialnia powinna być miejscem bezpiecznym i pozbawionym niebezpiecznych sprzętów. Warto dla przykładu postarać się o meble z zaokrąglonymi bokami, by podczas ewentualnego upadku pociecha nie nadziała się na ostry kant. Dodatkowo bezwzględnie należy zadbać o zablokowanie okien, jeśli te znajdują się w zasięgu ręki dziecka. Środki ostrożności powinny być zachowywane przynajmniej do szóstego roku życia dziecka, a i później wskazane jest monitorowanie dziecka co jakiś czas, gdy przebywa ono samo w swoim pokoju. Małe dzieci pozostawione w łóżeczkach często wzbudzają obawę zatroskanej mamy, która przyrządza obiad w kuchni. Doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zamontowanie kamery przy kołysce. Należy jednak pamiętać, by nie nadużywać władzy rodzicielskiej i rozmontować cały system, gdy dziecko będzie już samodzielne. W wieku sześciu czy siedmiu lat z pewnością zwykłe zerkanie do sypialni dziecięcej co jakiś czas w zupełności wystarczy.

Kreatywny pokój związany jest więc przede wszystkim z tym, czym pokryjemy ściany sypialni dziecięcej. Postacie z bajek czy malownicze krajobrazy to nie jedyne możliwości. Warto przed remontem rozejrzeć się za idealną tapetą dla swojego dziecka. Warto bowiem pamiętać, że nasza pociecha będzie chciała przebywać w swoim pokoju wyłącznie wtedy, gdy będzie on dawał jej poczucie bezpieczeństwa i maksymalnego komfortu. Montowanie i ściąganie tapet dzięki odpowiednim specyfikom nie jest dziś trudne. Można więc z powodzeniem co jakiś czas zmieniać aranżację pokoju dziecka, ponieważ wraz z upływem lat jego zainteresowania prawdopodobnie będą się zmieniały.