Kominki z płaszczem wodnym i ich aranżacja


Kominek, to z całą pewnością element, który nadać może naszemu salonowi indywidualnego charakteru. Oczywiście spełnia on także funkcję grzewczą, jednak to właśnie piękny design jest najczęściej powodem dla którego decydujemy się na jego zamontowanie w salonie. Każdy z nas ma świadomość tego, że może on stworzyć niesamowicie ciepły i rodzinny klimat. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie tak zwanego biokominka, który możemy z powodzeniem zainstalować nawet w mieszkaniu w bloku.

Jeżeli jednak marzą nam się bardziej klasyczne i standardowe rozwiązania w kwestii kominków lub też interesują nas kominki z płaszczem wodnym, to warto pomyśleć o kominku dużo wcześniej, na przykład na etapie projektowania naszego domu. Wtedy możliwe będzie wykonanie dobrej jakości izolacji budynku, ustalenie miejsca, w którym będzie stał kominek, a także przygotowaniem odpowiednich podłączeń. Dawniej kominki spełniały głównie funkcję termiczną, aczkolwiek pojawiały się oczywiście i takie kominki, które ozdabiane były w odpowiedni sposób, jeżeli tylko ich właścicieli było na to stać. Współcześnie jednak to właśnie na stronę estetyczną zwraca się większą uwagę. Współczesne kominki to raczej oszklone szybki przez które migoczą promienie ognia. Paleniska otwarte obecnie są raczej rzadkością, chyba że nasz dom znajduje się w bardzo zabytkowym budynku i jest pamiątką rodzinną. Możemy także kupić kominek z podnoszoną szybą, jak również kominek z wkładem grzewczym, który umożliwi nam dodatkowe zwiększenie mocy kominka. Bardzo dobrze jest pomyśleć dokładnie o miejscu, w którym ustawimy kominek. Dobrze, aby dookoła kominka znajdowała się niepalna podłoga, ponieważ zawsze istnieje ryzyko jej zaprószenia. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie w okolicy kominka terakoty, gresu, granitu, czy marmuru. Ważne też, aby podłoga na której będzie stał kominek była wykonana z mocnych materiałów, które zniosą duże obciążenie i ciepło. Powinniśmy także pamiętać, aby dbać o opróżnianie popiołu z paleniska, a także dbać o to, by nigdy nie brakowało w kominku drewna.

Jeżeli nasz dom spełnia wszystkie wymienione kryteria, to warto przystąpić do wyboru odpowiedniego kominka. Jeżeli ma służyć tylko ozdobie, to możesz zainwestować w kominek z otwartym paleniskiem lub w biokominek. Dla osób, które pragną ogrzewać za pomocą kominka dom warto zastosować kominek w systemie DGP, który nagrzewa powietrze nie tylko w danym pomieszczeniu, ale także w wybranych pokojach. Bardzo często wybieranym ostatnio systemem są kominki z płaszczem wodnym. Mogą one stanowić uzupełnienie ogrzewania lub też być jedynym sposobem ogrzewania naszego pomieszczenia. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym podgrzewa wodę, która rozprowadzana jest w instalacji centralnego ogrzewania. Możemy łączyć je także na przykład z kolektorami słonecznymi. Część osób wybiera także kominki z wkładami grzewczymi. Wkłady możemy dostosować do każdego niemal kominka, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, to z pewnością warto dodać, że na korzyść kominków przemawiają względy ekonomiczne. Ogrzewanie kominkiem jest z pewnością tańsze niż ocieplanie za pomocą energii elektrycznej, czy gazu. Kupując zapas dobrej jakości drewna możemy mieć pewność, że w naszym domu zawsze będzie ciepło i przyjemnie.

kominki z płaszczem wodnym