Jak wcześnie dziecko może zacząć uczyć się języka obcego?


Rodzice coraz częściej pragną by ich dziecko uczyło się jak najwcześniej, by przyswajało wiedzę szybko i na długo. Faktem jest, że dzieci uczą się bardzo szybko, nie jest to jednak taki sam sposób nauki, jak w przypadku nauki języka obcego przez dorosłych.

Dorośli mają większe zdolności do skupienia się i narzucenia sobie pewnego trybu nauki, dzieci z kolei uczą się w sposób symultaniczny i następczy. Symultaniczność czyli dwujęzyczność występuje wtedy, gdy dziecko, jeszcze przed ukończeniem 3 roku życia ma stały kontakt z drugim językiem. Dzieje się tak, gdy jeden z rodziców pochodzi z innego kraju, lub wtedy gdy obcuje ono często z językiem obcym, na przykład słuchając zagranicznych piosenek, oglądający filmy. Sposób następczy występuje wtedy, gdy dziecko poznaje drugi język w momencie opanowania języka ojczystego. Kiedy najlepiej zacząć naukę języka obcego? Wszystko zależy od upodobań dziecka. Jedne dzieci nie wykazują zainteresowania zajęciami, inne chętnie w nich uczestniczą. Jeżeli dziecko nie wykazuje zainteresowania tą dziedziną, nie warto go do tego zmuszać. Do nauki języka można powrócić w każdym wieku.

Niewątpliwą zaletą nauki języka w młodym wieku jest fakt, że małe dzieci mają niezwykle chłonne umysły oraz są ciekawe wszystkiego, więc nauka języka, jest dla nich zabawą. Nauka języka uczy dziecko myślenia abstrakcyjnego, a także oswaja go z innymi dziećmi.

W nauce języka warto pamiętać o tym by pokazywać mu nagrania, dzięki nim dziecko „osłucha się” w języku i nauczy się odpowiedniego akcentowania. Jeżeli sami nie mamy odpowiednich predyspozycji, nie uczmy języka na własną rękę. Warto przekazać przyszłość naszego dziecka w ręce profesjonalnych lektorów i native speakerów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest natomiast zapewnienie dzieciom jak najbardziej zróżnicowanych form nauki – od tradycyjnych poprzez bajki, piosenki i gry, które pomogą dzieciom zapamiętać trudne słówka, czy regułki gramatyczne.

W czasie nauki języka w szkole, dzieci często zostają zniechęcone do nauki języka, ponieważ zajęcia prowadzone są w nudny, przewidywalny sposób. Jeżeli chcemy by nasze dziecko pokochało naukę warto zapisać go na zajęcia dodatkowe, które nauczą kreatywnej nauki języka. Interesującą opcją są także wyjazdy językowe dla dzieci, które z pewnością będą dla dziecka niezapomnianą przygodą. Zagraniczny wyjazd zaznajomi dziecko nie tylko z językiem, ale także z kulturą danego kraju i sprawi, że dziecko w pełni się w nim „zanurzy”. Wyjazd taki to także wspaniały sposób na poznanie nowych osób ze wszystkich zakątków świata, a także cudowna lekcja historii.

Zapisując dziecko na taki wyjazd pamiętajmy, by wybrać zajęcia dostosowane do jego osobistych preferencji. Możemy wybrać klasyczne zajęcia nauki języka połączone z aktywnym spędzaniem wolnego czasu. W trakcie takiego wyjazdu nasze dziecko zakwaterowane jest w jednej z kilku oferowanych szkół w brytyjskim stylu i niezwykle aktywnie spędza tam czas poprawiając swoje kompetencje językowe i zawierając nowe przyjaźnie. Z pewnością warto podarować naszemu dziecku taką możliwość nauki, którą wspominał będzie niezwykle ciepło i przyjaźnie.