ERP w Polsce


Plusy własnej działalności? Niezależność. Cykliczny rozwój. Prestiż. Minusy? Konkurencja. Stres. Mnóstwo papierkowej roboty. W przypadku konkurencji rozwiązanie jest jedno: dobra reklama oraz sprawdzony i efektywny marketing. Praca profesjonalnej agencji reklamowej może dzisiaj zdziałać cuda i stworzyć wizerunek profesjonalnej, pomysłowej i doświadczonej firmy. Stres i dokumentacja? Z tymi problemami często nie można sobie poradzić tak łatwo. Skomplikowane sposoby rozliczania, migracja pracowników czy zmiany prawa to często kwestie kosmiczne dla standardowego właściciela firmy. Nawet doświadczone i profesjonalne w swojej branży osoby nie są w stanie sprostać oczekiwaniom rynku i państwa. Jak zatem poradzić sobie z zarządzaniem firmą? Co zrobić, gdy niektóre kwestie zdają się przewyższać nasze umiejętności? Na szczęście istnieje rozwiązanie wszystkich wymienionych problemów. W ostatnich latach nowoczesne technologie znalazły swoje zastosowanie także w kontekście zarządzania różnego rodzaju działalnościami. Najpopularniejszym systemem wspomagającym działanie firmy jest obecnie tak zwany system ERP. Każdy właściciel firmy (bez względu na jej branżę czy też wielkość) powinien wiedzieć co nieco o wspomnianym oprogramowaniu. Jego działanie jest bowiem w stanie maksymalnie usprawnić pracę niemalże każdego przedsiębiorstwa.

Kilka słów o ERP

Skrótowiec ERP pochodzi z języka angielskiego i w rozwinięciu oznacza „enterprise resource planning”, czyli „planowanie zasobów przedsiębiorstwa”. W rzeczywistości ERP określa wszystkie systemy wspomagające zarządzanie firmą. Dziś są to oczywiście systemy informatyczne, czyli innymi słowy różnego rodzaju aplikacje tworzone przez doświadczone i profesjonalne firmy informatyczne. Odpowiednio dostosowane oprogramowanie wpływa na wydajność pracy oraz ułatwia zarządzanie różnymi gałęziami firmy. Mowa tutaj przede wszystkim o szeroko pojętych finansach, produkcji czy marketingu. Dziś specjalne aplikacje wykupują nie tylko wielkie korporacje, ale również kilkuosobowe firmy.

Występowanie nowoczesnych oprogramowań

W jakich branżach sprawdzają się wspomniane wcześniej systemy? Okazuje się, że można je dzisiaj spotkać w zasadzie wszędzie. Oprogramowanie usprawnia pracę działalności biurowych oraz pracę firm przemysłowych czy handlowych. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie istotne staje się zarządzanie zasobami ludzkimi oraz finansami. System wykorzystywany jest również w przypadku firm transportowych. Określone aplikacje pozwalają zarządzać zaopatrzeniem oraz zapasami. To z kolei zwiększa wydajność oraz zyski konkretnej firmy.

Zalety systemów informatycznych do zarządzania firmą

poznańJakie korzyści może odnieść firma, jeśli na terenie zakładu pracy zostanie wdrożony wspomniany system? Okazuje się, że zalety oprogramowania można wymieniać długo. Dzięki ERP firma jest w stanie maksymalnie kontrolować swoje finanse. To z kolei sprawia, że właściciel nie naraża się świadomie na żadne ryzyko. Wie, kiedy i w co może zainwestować. Regularnie uiszcza swoje zobowiązania i wypłaca na czas premie oraz wypłaty. System idealnie sprawdza się w kontekście produkcji oraz magazynowania produktów. Przy pomocy odpowiednich wytycznych praca staje się zintegrowana i elastyczna. To z kolei przekłada się na wydajność pracowników. Wzrost wydajności, obniżone koszty produkcji, przejrzysta księgowość – to tylko nieliczne plusy opisywanego oprogramowania. Największą zaletą nowoczesnych systemów jest jednak ich elastyczność. Poszczególne aplikacje nie są od siebie zależne, dlatego w przypadku każdego przedsiębiorstwa producent może dostosować swój produkt w kontekście indywidualnego zapotrzebowania. Niektóre firmy nie muszą bowiem decydować się na programy odpowiedzialne za dystrybucję czy magazynowanie. Dla innych takie funkcje są z kolei niezbędne. Na rynku można obecnie znaleźć różne systemy. Z których warto skorzystać?

Przykłady programów do zarządzania przedsiębiorstwem

Idealnym przykładem popularnego i sprawdzonego oprogramowania do zarządzania firmą jest system Microsoft Dynamics AX. Specyfika wspomnianego programu idealnie dostosowuje się do potrzeb współczesnej firmy. Microsoft Dynamics AX perfekcyjnie sprawdzi się w kontekście dystrybucji, produkcji, marketingu czy obsługi księgowej. Możliwości wspomnianego systemu są niemalże nieograniczone. Program umożliwia tworzenie skomplikowanych raportów i wykresów, dzięki czemu praca w firmie jest poukładana i efektywna. Aplikacja sprawdzi się również w przypadku zarządzania kapitałem ludzkim. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich działalności, gdzie pracuje naprawdę ogromna liczba osób. Mowa tutaj przede wszystkim o korporacjach, posiadających nierzadko filie nie tylko w jednym kraju, ale na całym świecie.

System Enterprise Resource Planning to odpowiedź na problemy wielu przedsiębiorców. Nowoczesne zarządzanie firmą zwiększa jej wydajność oraz efektywność. To z kolei przekłada się na szeroko pojęty rozwój, o który zabiega każdy świadomy oraz doświadczony właściciel małej, średniej czy też dużej spółki. ERP sprawdza się nie tylko w Polsce. Oprogramowania oparte na wspomnianym systemie sprawdzają się również niemalże na całym świecie. Wspomniany fakt jest dowodem na to, że nowoczesne technologie rzeczywiście wpływają na pracę i rozwój człowieka. Z pewnością można stwierdzić, że systemy oparte na ERP jeszcze przez wiele lat będą cieszyły się popularnością różnorodnych działalności oraz przedsiębiorstw. Bez względu na ich zasięg, wielkość czy liczbę zatrudnionych osób.