Czarna czy biała. Jaki kolor podłogi wybrać?


Tradycyjnie wybierane kolory podłóg to odcienie bieli i beżu. Coraz częściej wybierane są także podłogi drewniane i kamienne, a więc odcienie natury brązy i szarości także wracają do łask. Na osoby uwielbiające niestandardowe rozwiązania czekają natomiast propozycje podłóg w odcieni czerni. Wbrew pozorom bowiem taka podłoga wcale nie musi zmniejszać wnętrza. Wręcz przeciwnie. Dobierając do niej odpowiednie kolory ścian i dodatków możemy stworzyć optycznie dużą przestrzeń.

Jasne przestrzenie optycznie powiększają każdą przestrzeń, zwłaszcza wtedy, gdy połączone są dodatkowo z odpowiednio dobranym kolorem ścian i meblami. Podłoga w jasnych barwach jest synonimem elegancji oraz ponadczasowości. Może być uzupełnieniem wnętrza w stylu skandynawskim, nowoczesnym, minimalistycznym, rustykalnym, czy klasycznym. W każdym z nich stworzy niesamowity klimat i będzie dobrą bazą do tworzenia oryginalnych rozwiązań w naszym stylu. Nieskazitelna biel czy przełamane beże to synonimy subtelności do dobrego stylu. Każdemu pomieszczeniu dodatkowo przydaje przestrzeni. Dobrze sprawdzi się zarówno w skromnych, jak i pełnych przepychu pomieszczeniach zawsze nadając odpowiedniego tonu. Z chłodnymi dodatkami stworzy przestrzeń wysublimowaną, elegancką. Dobierając do niej pełne ciepła odcieni, wykreujemy natomiast przestrzeń przytulną. Może być zarówno tłem, jak i znaczącym elementem. Biała podłoga może być wykonana z drewna, płytek Atlas Concorde, Argelith, Floor Gres, Casalgrande Padana, Radaway Poznań, czy jasnych kamieni. Często stosowana jest wersja klasyczna, czyli drewniana podłoga pomalowana białą, odporną farbą. W ten sposób tworzymy iście skandynawski klimat. Dla osób, które chcą stworzyć efekt klasycznego wnętrza warto wybrać płytki z kamienia naturalnego oraz marmur.

Czarne podłogi są może nie tak popularne, jednak warto im się przyjrzeć z bliska. Razem z jasnymi ścianami może ona stworzyć efekt klasycznego i modnego wnętrza. Musimy pamiętać jednak, że wybór ciemnej podłogi nie powinien łączyć się z ciemnym kolorem ścian, ponieważ takie połączenie z pewnością pomniejszyłoby pomieszczenie i stworzyło efekt niezbyt przytulny. Architekci i dekoratorzy wnętrz podkreślają, że nie musimy decydować się na czarną podłogę, równie modna jest także podłoga ciemno-brązowa. Podłogi takie ładnie korespondują z wnętrzami eleganckimi i klasycznymi, a także w stylu nowojorskim. Pamiętać jednak musimy o jasnym kolorze ścian – idealnie sprawdzą się beże, biele, błękity i odcienie pastelowego różu lub szarości. Możemy pozwolić sobie także na montaż tapety. Dobrze sprawdzą się neutralne kolory, a także gładkie lub połyskujące wzory. Wnętrze powiększą także listwy przypodłogowe. W takich wnętrzach warto zainwestować w dywan, ponieważ ciemna podłoga pięknie go wyeksponuje. W kwestii mebli polecane są zwłaszcza meble drewniane, lakierowane lub tapicerowane. Możemy także pozwolić sobie na tkaniny z wzorami geometrycznymi lub kwiatowymi elementami. Ładnie wyglądały będą w takich wnętrzach także szklane i błyszczące, metalowe dodatki.