Nowoczesne apartamenty w Polsce


Branża budowlana w Polsce w kontekście nieruchomości mieszkalnych z pewnością przeżywa w ostatnich latach rozkwit. Wydaje się jednak, że z czasem społeczeństwo polskie stało się wobec firm deweloperskich oraz inwestorów bardzo wymagające. Oferty składające się z kawalerek czy mieszkań dwupokojowych przestają być w cenie tak bardzo, jak były jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś popularność zdobywają lokale mieszkalne, których metraż przekracza nierzadko nawet sto metrów kwadratowych. Takie mieszkania nazywa się coraz częściej po prostu apartamentami. Jakie wymogi oprócz metrażu powinno jednak spełnić lokum, by zostało uznane za apartament? Kto decyduje się na zakup takiej nieruchomości? Skąd wreszcie zainteresowanie ogromnymi mieszkaniami i odsunięcie się od koncepcji budowy domu, który nierzadko byłby pod wieloma względami – przynajmniej na pierwszy rzut oka – lepszym rozwiązaniem? Okazuje się, że odpowiedzi są w pewnym stopniu oczywiste i w pewnym zakresie dość zaskakujące.

Najpopularniejsze lokalizacje apartamentów

nieruchomościOsoby szukające apartamentu w dużej mierze skupiają się na jego lokalizacji. Firmy deweloperskie starają się sprostać oczekiwaniom klientów, dlatego w ostatnich latach kolejne budynki mieszkalne powstawały w bardzo różnorodnych miejscach. Zarówno jeśli chodzi o miasta, jak i jeśli mowa o lokalizacji rozpatrywanej w charakterze opozycji centrum-peryferia. Jeśli chodzi o apartamenty Jelenia Góra jest miastem, w którym coraz częściej powstają obiekty tego typu. Z pewnością jest to spowodowane położeniem miejscowości, która oprócz niezwykle malowniczych widoków leży również w pobliżu dużych miast gospodarczych, takich jak chociażby Wrocław. Mimo iż jazda samochodem z miejsca na miejsce zajmuje prawie dwie godziny, wiele osób mieszkających w Jeleniej Górze codziennie dojeżdża do pracy zlokalizowanej we Wrocławiu. W cenie są również apartamenty położone w miejscowościach nadmorskich oraz w górach. Wydaje się z kolei, że firmy deweloperskie – sugerując się zdaniem klientów – realizują więcej zleceń na obrzeżach miasta, aniżeli w centrum.

Apartament a dom jednorodzinny

Dlaczego społeczeństwo polskie woli dzisiaj kupować apartamenty w blokach, zamiast budować domy? Wydaje się, że ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim cena. Na pozór wybudowanie domu o metrażu stu metrów kwadratowych jest tańsze niż kupno apartamentu o podobnych parametrach. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że koszty kupna apartamentu są jednorazowe. W przypadku domu podczas całej budowy zawsze dochodzą nieprzewidziane koszta. Związane z instalacjami czy wykończeniem związanym na przykład z kładzeniem podłóg i aranżacją wnętrz. W efekcie końcowym – po zliczeniu wszystkich kosztów – okazuje się, że jedna cena tak bardzo nie różni się od tej drugiej. Nierzadko właściciel apartamentu ma do dyspozycji wielki taras, balkon lub ogród. Dzięki temu wrażenie mieszkania w takim miejscu jest podobne do tego, które towarzyszy posiadaniu domu.

Najważniejsze plusy apartamentów

poznańO niektórych plusach mieszkania w apartamencie można było przeczytać już nieco wyżej. Warto dodać, że właściciele tego rodzaju nieruchomości w nowych blokach z pewnością mają dostęp do garażu czy miejsc garażowych. Nierzadko na terenie obiektu znajduje się siłownia, spa lub inne źródło rozrywki, jak na przykład basen. W ramach płacenia czynszu takie obiekty są wtedy jak najbardziej bezpłatne. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od posiadania domu, w przypadku apartamentu w zasadzie nic nie musimy robić sami. Wszelkimi problemami zajmuje się bowiem administracja, której płacimy czynsz.

Apartamenty a ich cena

Jeśli chodzi o cenę apartamentów, ma na nią wpływ wiele czynników. Najważniejszy jest oczywiście metraż. Nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja. Wbrew pozorom nieruchomości na obrzeżach miasta wcale nie są tańsze, a co ważniejsze cieszą się większą popularnością. W efekcie końcowym cena apartamentu może wahać się od kilkuset tysięcy złotych do nawet kilku milionów. Wydaje się, że tego rodzaju lokale mieszkalne są więc przeznaczone wyłącznie dla wybranych grup społecznych.

Okazuje się, że posiadanie apartamentu ma dzisiaj swoje plusy i minusy. Z pewnością dość łatwo przekonać się do tego, że apartament może być lepszą opcją niż dom jednorodzinny. Wszystko zależy w dużej mierze od naszych oczekiwań, a także – w dużej mierze – od możliwości finansowych. Jakby jednak nie było nie ulega wątpliwościom fakt, że mieszkanie w apartamencie jest bezpieczne, komfortowe i bardziej niezwyczajne niż mieszkanie w normalnym domu.